סדנת סרטי כיס

כיס הוא חלל פנימי, אינטימי, שאישה נושאת על גופה. כיס הוא רחם, בית גידול, אינקובטור לחיות כיס. כיס הוא טריטוריה קטנה, נפרדת, קבוצת אנשים שיש להם משהו במשותף. לכיס נתחבים פתקים, כסף, מפתחות, דברים שאסור לאבד.

בעידן הסמארטפון לכל אחת ואחד מאתנו יש בכיס מצלמת וידאו זמינה. קינוקלאן מציעה סדנה מעשית ליצירת סרטי כיס – סרטים אישיים קצרצרים המצולמים במצלמת הסמארטפון. הסדנה מספקת למשתתפות מרחב בטוח לדיאלוג, מגבשת אותן כקבוצה ומאפשרת התנסות בכלים אודיו-ויזואליים בסיסיים. בתהליך יצירה משותף, הכולל תרגילי צילום פשוטים והנחיה צמודה, יוצרת כל משתתפת סרט כיס אישי מנקודת מבטה.

המלצות

"הקולנוענית עטורת השבחים דנה גולדברג העבירה בספטמבר 2019 סדנת סרטי כיס לנשים בערד מטעם עמותת קינוקלאן. 12 נשים השתתפו בסדנה, שארכה 4 מפגשים של 3 שעות. התהליך עצמו היה מרתק: משלב הרעיון ועד לסרטים המוגמרים, קיבלו הנשים ליווי קשוב ואכפתי. הנשים הפכו ליוצרות. היוצרות הפכו לקבוצה מגובשת, מפרגנת ותומכת. הסרטים עצמם, שהוקרנו בערב מיוחד במרכז לאמנות עכשווית בערד, היו נפלאים. כיאה לשמם, הם היו "סרטי כיס" – סרטים זעירים שמראים נקודות קטנות בזמן ובתודעה של היוצרות, רגעים אינטימיים מלאי כנות. יותר מכל – הייתה זו חוויה אנושית, בה אמנית נהדרת ממגנטת אליה נשים סקרניות ובוגרות, ושם נוצר חיבור אמיתי וארוך טווח. זו הייתה חוויה נפלאה, ואנו מחכים להמשך בעתיד."

אורן עמית, מנהל המרכז לאמנות עכשווית בערד

"בפברואר 2017 דנה גולדברג הנחתה בגראז' סדנת סרטי כיס אינטנסיבית מטעם עמותת קינוקלאן, לקראת יום האישה הבינלאומי. דנה עבדה עם קבוצת סטודנטיות מהמכינה והנחתה אותן החל משלב הרעיון ועד לתוצר המוגמר. בתוך התהליך הקבוצתי, דנה גילתה מקצועיות לצד רגישות גדולה והצליחה לתת מקום ליכולות ולצרכים של כל משתתפת. הידע, הנסיון וההיכרות המעמיקה שלה עם כל שלבי תהליך היצירה הקולנועית, הן מבחינה רעיונית והן מבחינה טכנית, סייעו לכל אחת ממשתתפות הסדנה להגיע לתוצר מוגמר שביטא את עולמה הפנימי ושיקף את יכולותיה. בסוף הסדנה הוקרנו התוצרים במסגרת אירוע קולנוע פמיניסטי בינלאומי ביוזמת ובהפקת עמותת קינוקלאן."

דלית שרון, מייסדת ומנהלת הגראז' – מכינה קדם אקדמית לאמנויות

"היום הסתיימה לה סדנת סרטי כיס מלאת השראה בהנחיית דנה גולדברג. איזו זכות נפלה בחלקי להשתתף! למדתי המון על עצמי, וגם על צילום נגיש ואינטואיטיבי. הכרתי נשים עצומות ומרגשות, שגרמו לי להוריד קצת את החומות שלי עם הפתיחות שלהן, ולצאת מאיזור הנוחות שלי."

לין וייצמן, משתתפת הסדנה

"בעת האחרונה אני חווה התקרבות והיכרות מחודשת עם ערד, גם בזכות יוזמות קטנות כמו זו שהביאה את דנה גולדברג הנפלאה לשהות אמן. במהלך שהותה בעיר, נפגשנו, קבוצת נשים מדהימות, רובנו מערד, על מנת ליצור סרטי כיס. וכך, מעבר למפגש המרגש עם נשים מופלאות ובמאית מעוררת השראה, העמקתי את החיבור לעיר."

משכית הודסמן, משתתפת הסדנה