סדנת סרטי כיס

כיס הוא חלל פנימי, אינטימי, שאישה נושאת על גופה. כיס הוא רחם, בית גידול, אינקובטור לחיות כיס. כיס הוא טריטוריה קטנה, נפרדת, קבוצת אנשים שיש להם משהו במשותף.

בעידן הסמארטפון לכל אחת ואחד מאתנו יש בכיס מצלמת וידאו זמינה. קינוקלאן מציעה סדנה חברתית ליצירת סרטי כיס – סרטים אישיים קצרצרים המצולמים בסמארטפון. הסדנה מספקת למשתתפות מרחב בטוח לדיאלוג, מגבשת אותן כקבוצה ומאפשרת התנסות בסיסית בוידאו ככלי ביטוי. בתהליך יצירה מעשי, עם הנחיה צמודה של אשת קולנוע מנוסה, יוצאות המשתתפות לצלם בסביבתן הקרובה ויוצרות יחד סרטונים אישיים או סרט קבוצתי משותף.

תגובות ששימחו אותנו

בזכות הסדנה הכרתי חברות טובות שגרות לידי בשכונה ולא יצא להכיר לפני. יש להן רעיונות טובים איך לקדם את השכונה.

טאדלץ' סמאו, משתתפת הסדנה, לוד 2021

תודה רבה לקבוצה שנתנה לי אור ותקווה.

זהבה בן עלי, משתתפת הסדנה, לוד 2021

אני מאוד נהניתי גם מההסדנה וגם מההיכרות עם הנשים ולהתחבר למצלמה משני צידיה. מאוד עניינה אותי האינטראקציה עם נשים שהפכו לחברות טובות ולא היה יוצא לי להכיר בהזדמנות אחרת, ועוד בתקופה מאתגרת זו שבה היינו מרוחקים ומפוחדים אחד מהשניה.

נדיה רטמן, משתתפת הסדנה, לוד 2021

אני מרגישה שיש התחדשות בלוד ואני שמחה שיש גרעין דווקא של נשים שאני מקווה שיחד נצליח ליצר שינוי. קיבלתי הרבה ידע על השימוש במצלמה ואני מעוניינת ללמוד עוד.

אנג'לה, משתתפת הסדנה, לוד 2021

היום הסתיימה לה סדנת סרטי כיס מלאת השראה בהנחיית דנה גולדברג. איזו זכות נפלה בחלקי להשתתף! למדתי המון על עצמי, וגם על צילום נגיש ואינטואיטיבי. הכרתי נשים עצומות ומרגשות, שגרמו לי להוריד קצת את החומות שלי עם הפתיחות שלהן, ולצאת מאיזור הנוחות שלי.

לין וייצמן, משתתפת הסדנה, ערד 2019

בעת האחרונה אני חווה התקרבות והיכרות מחודשת עם ערד, גם בזכות יוזמות קטנות כמו זו שהביאה את דנה גולדברג הנפלאה לשהות אמן. במהלך שהותה בעיר, נפגשנו, קבוצת נשים מדהימות, רובנו מערד, על מנת ליצור סרטי כיס. וכך, מעבר למפגש המרגש עם נשים מופלאות ובמאית מעוררת השראה, העמקתי את החיבור לעיר.

משכית הודסמן, משתתפת הסדנה, ערד 2019

הקולנוענית עטורת השבחים דנה גולדברג העבירה בספטמבר 2019 סדנת סרטי כיס לנשים בערד מטעם עמותת קינוקלאן. 12 נשים השתתפו בסדנה, שארכה 4 מפגשים של 3 שעות. התהליך עצמו היה מרתק: משלב הרעיון ועד לסרטים המוגמרים, קיבלו הנשים ליווי קשוב ואכפתי. הנשים הפכו ליוצרות. היוצרות הפכו לקבוצה מגובשת, מפרגנת ותומכת. הסרטים עצמם, שהוקרנו בערב מיוחד במרכז לאמנות עכשווית בערד, היו נפלאים. כיאה לשמם, הם היו "סרטי כיס" – סרטים זעירים שמראים נקודות קטנות בזמן ובתודעה של היוצרות, רגעים אינטימיים מלאי כנות. יותר מכל – הייתה זו חוויה אנושית, בה אמנית נהדרת ממגנטת אליה נשים סקרניות ובוגרות, ושם נוצר חיבור אמיתי וארוך טווח. זו הייתה חוויה נפלאה, ואנו מחכים להמשך בעתיד.

אורן עמית, מנהל המרכז לאמנות עכשווית בערד

בפברואר 2017 דנה גולדברג הנחתה בגראז' סדנת סרטי כיס אינטנסיבית מטעם עמותת קינוקלאן, לקראת יום האישה הבינלאומי. דנה עבדה עם קבוצת סטודנטיות מהמכינה והנחתה אותן החל משלב הרעיון ועד לתוצר המוגמר. בתוך התהליך הקבוצתי, דנה גילתה מקצועיות לצד רגישות גדולה והצליחה לתת מקום ליכולות ולצרכים של כל משתתפת. הידע, הנסיון וההיכרות המעמיקה שלה עם כל שלבי תהליך היצירה הקולנועית, הן מבחינה רעיונית והן מבחינה טכנית, סייעו לכל אחת ממשתתפות הסדנה להגיע לתוצר מוגמר שביטא את עולמה הפנימי ושיקף את יכולותיה. בסוף הסדנה הוקרנו התוצרים במסגרת אירוע קולנוע פמיניסטי בינלאומי ביוזמת ובהפקת עמותת קינוקלאן.

דלית שרון, מייסדת ומנהלת הגראז' – מכינה קדם אקדמית לאמנויות